W wielu budynkach podstawowa i jedyne jest wentylacja grawitacyjna. Jednak bardzo często okazuje się, że jest ona niewystarczająca, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza we wszystkich pomieszczeniach. W związku z tym warto postarać się o dodatkowe rozwiązania, w postaci właśnie nawiewników okiennych. Jak one działają?
Co trzeba wiedzieć o nawiewnikach okiennych?
Nawiewniki okienne nie stanowią skomplikowanych urządzeń. Jednak możemy spotkać się z różnymi ich rodzajami, co sprawia, że mogą mieć nieco urozmaiconą budowę. Dostępne są różne konstrukcje nawiewników, które warunkują to, w jaki sposób regulowany będzie strumień powietrza, oraz w jaki sposób będzie się to odbywało.
Montaż nawiewników okiennych odbywa się zwykle w górnej części okna. Mimo wszystko najprostszym rozwiązaniem będzie w czasie wymiany okien zdecydować się na takie z nawiewnikami. Zależnie od tego na jakie się zdecydujemy mogą one samodzielnie dopasowywać stopień nawiewu lub możemy robić to ręcznie. Z całą pewnością dużą zaletą takich nawiewników jest zdecydowanie lepsza wentylacja w pomieszczeniach, dzięki czemu poziom wilgoci będzie utrzymywał się na optymalnym poziomie, co spowoduje zmniejszenie zagrożenia rozwojem pleśni i grzybów, które są częstym zjawiskiem w źle wentylowanych budynkach wielomieszkaniowych. Oczywiście nie sprawi to, że będziemy mogli przestać zupełnie wietrzyć, jednak pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i klimat w pomieszczeniach.
Co wpływa na poziom wilgoci w pomieszczeniach?
Czynników, które sprawiają, że niezbędna staje się lepsza wentylacja pomieszczeń jest wiele. Warto zacząć od ilości osób zamieszkujących dane mieszkanie – szczególnie jeśli metraż jest stosunkowo niewielki. Kolejna to rozwieszanie i suszenie prania w domu, które często jest nieuniknione. Jeśli przykładowo ćwiczymy w domu, np. na rowerku stacjonarnym to dochodzi również nasz pot. Ponadto wpływ ma również to, jaka pogoda jest za oknem, czy działają aktualnie grzejniki i wiele innych. Nawiewniki mogą zdecydowanie poprawić warunki w pomieszczeniach.