Świetliki rurowe stanowią doskonałe rozwiązanie w sytuacji, w której niemożliwe jest oświetlenie pomieszczenia naturalnym światłem zewnętrznym. Stosować je można nie tylko w korytarzach czy wąskich przejściach, lecz również w celu oświetlenia pomieszczeń, znajdujących się poniżej poziomu gruntu: piwnic, garaży, basenów czy magazynów. Sprawdź, czym szczególnym charakteryzują się świetliki rurowe oraz jak wygląda ich montaż.
W czym tkwi sekret świetlików rurowych?
Świetliki rurowe, zwane też tunelowymi, umożliwiają przekazywanie światła nawet na dużą odległość, dzięki wyposażeniu ich w tunele światłonośne. Działają one na zasadzie soczewki, skupiającej światło, które jest transportowane rurą światłonośną. Rury światłonośne w oferowanych przez nas świetlikach wyprodukowane zostały z materiałów przewodzących światło. Soczewka i tunel odbijają światło słoneczne, a następnie przekazują je do pomieszczenia. Świetliki rurowe dzielą się na dwa rodzaje:
- z rurą światłonośną giętką (elastyczną),
- z rurą światłonośną sztywną.
W świetlikach rurowych z rurą światłonośną giętką elastyczna rurka pozwala na swobodne prowadzenie tunelu, przy ominięciu elementów konstrukcyjnych budynku, świetliki rurowe z tunelem sztywnym z kolei, dzięki swojej budowie, przekazują więcej światła.
Zasada działania świetlików rurowych jest bardzo prosta: świetlik przenosi światło dzienne, wpadające do rury światłonośnej. Promienie słoneczne odbijają się od ścian sztywnej lub elastycznej wysoko-refleksyjnej rury i są kierowane są w dół na rozpraszacz, który równomiernie rozprowadza promienie świtała.
Montaż świetlików rurowych krok po kroku
Montaż świetlików rurowych nie jest zadaniem skomplikowanym, o ile zachowana została odpowiednia kolejność działań. I tak najpierw należy wykonać w dachu otwór pod świetlik, a następnie umieścić w nim ościeżnicę, przymocować ją wkrętami i nałożyć kołnierz uszczelniający lub materiał pokryciowy. Kolejny etap montażu świetlika rurowego to przygotowanie otworu w suficie oraz przymocowanie do niego elementu sufitowego świetlika. Do zamontowanego elementu mocuje się paroizolację i materiał izolacyjny dachu. Następnie do ościeżnicy przymocuj ramę pod soczewkę świetlika, uwzględniając kierunki świata. Niezwykle istotna część świetlika rurowego, czyli tunel światłonośny powinien zostać rozwinięty od punktu sufitowego i przycięty. Prace montażowe kończy zamocowanie do części sufitowej pierścienia podtrzymującego oraz montaż szyby w świetliku.