Okna do dachów płaskich muszą być szczelne, zapewniać doskonałą termoizolację oraz dobrze doświetlać wnętrze. Okna dostępne są w wariancie jedno, dwu lub trzyszybowym, co gwarantuje doskonały komfort termiczny. Niski współczynnik przenikania ciepła pozwala na zastosowanie okien do dachów płaskich także w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.
Najpopularniejsze okna do dachów płaskich to okna PCV, które charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi oraz są odporne na destrukcyjny wpływ czynników atmosferycznych. Okna PCV zachowują nienaganny wygląd pomimo upływu lat i nie wymagają zabiegów konserwacyjnych.
Na rynku dostępne są okna do dachów płaskich o różnych wymiarach, a niektóre modele wyposażone są także w elektryczny system sterowania, co znacząco podnosi komfort użytkowania. Możliwe jest między innymi zaprogramowanie zamykania okna w razie pojawienia się pierwszych kropel deszczu. Najtańszym rozwiązaniem są okna nieotwieralne, które pełnią funkcję jedynie naświetli.
Budowa okna do dachu płaskiego
Okna do dachów płaskich składają się z dwóch części – wewnętrznej i zewnętrznej. Okno zbudowane jest z wielokomorowych profili PCV wypełnionych materiałem izolacyjnym, najczęściej pianką polistyrenową. Pakiet szybowy powstaje z klejonego warstwowo szkła, które pokrywa się powłoka niskoemisyjną, dzięki czemu wnętrze jest lepiej doświetlone, a straty ciepła zostają ograniczone. Element zewnętrzny okna stanowi płaska lub półokrągła kopuła, która zapobiega zalaniu okna wodą deszczową oraz ogranicza zaleganie śniegu zimą. Kopuła wykonywana jest z tworzyw całkowicie odpornych na uszkodzenia mechaniczne na skutek na przykład gradobicia — zwykle jest to akryl lub poliwęglan. Wyprofilowany kształt kopuły pozwala na usuwanie wszystkich zabrudzeń wraz ze spływającym deszczem.