
Okna połaciowe pozwalają na doświetlenie pomieszczeń ulokowanych na poddaszu. Wymagają one jednak właściwego doboru oraz montażu. Kluczowe okaże się zastosowanie dobrze dopasowanego do typu pokrycia kołnierza uszczelniającego do okna dachowego. Przekonajmy się, dlaczego jest on potrzebny i sprawdźmy, jaką ma konstrukcję.
Dlaczego właściwe uszczelnienie okna dachowego jest ważne?
Wszystkie okna są miejscami, gdzie mogą tworzyć się mostki termiczne, co skutkuje ucieczką ciepła. W celu ograniczenia strat energii dobiera się więc ramy i pakiety szybowe o możliwie najniższym przewodnictwie cieplnym i dba o jakość zastosowanych uszczelek oraz okuć. Równie istotny okaże się jednak również właściwy montaż, który pozwoli na połączenie z warstwą chroniącą przed działaniem wody i wilgoci, wypełni szczeliny w materiale termoizolacyjnym oraz zabezpieczy całość przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza pomieszczeń. W przypadku okien dachowych, które są osadzane w połaci dachu liczyć się będzie również odpowiednia izolacja przeciwwodna, która wyeliminuje niebezpieczeństwo przenikania wody przez połączenie między ościeżnicą a materiałem pokryciowym. W tym celu stosuje się specjalne kołnierze uszczelniające.
Co trzeba wiedzieć o kołnierzach do okien dachowych?
Kołnierze do okien dachowych to rodzaje gotowych obróbek pozwalających na szczelne połączenie ich z pokryciem. Ich głównymi elementami będzie znajdująca się w górnej części listwa odgrywająca rolę odwodnienia niedopuszczającego do spływania wody wprost na powierzchnię szyby czy podciekania jej do środka. Po obu stronach okna są umieszczone dwie metalowe listwy, które wsuwa się pod materiał pokryciowy, by ściekająca woda nie podciekała do szczeliny. Są tu też rynienki odpływowe. W dolnej części jest założony fartuch z blachy aluminiowej lub ołowianej, przytwierdzany do pokrycia taśmą butylową albo specjalną masą.