Ze względu na swoje specyficzne umiejscowienie, okna dachowe są obarczone wyższymi wymaganiami niż standardowe – bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, ulegają większym ciężarom, mają odmienne cechy konstrukcyjne.
Jakie normy muszą spełnić okna dachowe?
Pierwszą ważną kwestią jest współczynnik przenikania ciepła. Im wyższy, tym wyższa energooszczędność – latem gorące powietrze nie dostaje się do środka, zimą ciepłe nie ucieka na zewnątrz. Kolejnym parametrem jest wodoszczelność. Okna dachowe muszą być wodoszczelne. Wystarczy, że stawią one opór ciśnieniu wody na poziomie 900 Pa, ale optymalną wartością jest 1250 Pa.
Te dwie pierwsze kwestie przesądzają o tym, czy okno się sprawdzi. Poza tym okna dachowe muszą:
- być szczelne – klasa przepuszczalności powietrza określana jest w skali od 1 do 4, najwyższy numer to najszczelniejsze okna;
- być wytrzymałe przed obciążeniem wiatrem – o takiej samej skali;
- nie przepuszczać zbyt dużo dźwięków.
Czy trzeba zgłosić montaż okna dachowego?
Czasami okna dachowe dodawane są do budynku w późniejszym czasie. Czy wymagają zgłoszenia? W określonych sytuacjach montaż okna dachowego należy zgłosić. Chodzi o to, że takie działanie wiąże się z przebudową obiektu budowalne. Zgodnie z art. 28 ust. 1 Prawa budowalnego, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę.
O czym pamiętać planując okna dachowe?
Przy montażu okien dachowych konieczne jest spełnienie norm przewidzianych dla wszystkich okien. W przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy z inną posesją, ściana – a więc i okna – musi być w odległości 4 m od granicy. Więcej informacji znajduje się w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.